O Piaskach

Kilka słów o Piaskach

Piaski (od 1990r administracyjnie część miasta Krynica Morska) to spokojna, idylliczna miejscowość położona na samym końcu Mierzei Wiślanej, otoczona z jednej strony Morzem Bałtyckim, z drugiej Zalewem Wiślanym a z trzeciej granicą z Rosją.
Malownicze położenie, przepiękna przyroda, długie piaszczyste plaże i spokój pozwalają naszym Gościom na pełen relaks podczas wypoczynku.
Teren ten jest najbardziej dziewiczy na całej mierzei, być może to sprawiło, że w pobliżu Piasków zlokalizowana jest także plaża naturystów.
W Piaskach nie funkcjonują duże ośrodki wczasowe, dzięki temu Gości urzeka kameralność tego miejsca pozbawionego natłoku turystów i gwaru charakterystycznego dla innych nadmorskich kurortów.
Miejscowa ludność zajmuje się głównie rybołówstwem i turystyką.
W miejscowości znajdują się dwa sklepy spożywcze, trzy restauracje, dwie kawiarnie, oraz kilka innych punktów gastronomicznych jak gofry, wędzone ryby, warzywniaki itp.
Zabudowa w całej miejscowości przebiega wzdłuż Zalewu Wiślanego, do plaży dotrzemy spacerem ok 600-700 metrów leśną ścieżką (Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana).
Tuż przy plaży w okolicy portu rybackiego znajduje się duży parking leśny – udogodnienie dla turystów, którzy muszą przemieszczać się samochodem.
Wzdłuż morza od samej granicy przebiega utwardzona ścieżka rowerowa prowadząca docelowo aż do przeprawy promowej na Wyspę Sobieszewską.

Atrakcje w okolicy

Granica Państwa

Spacer plażą, lub leśną ścieżką ok. 3 km od centrum miejscowości. Za granicą rozciąga się już teren Federacji Rosyjskiej, a dokładnie Obwodu Kaliningradzkiego. Równocześnie miejsce to jest także granicą Unii Europejskiej i NATO.

Skarpa

Znajduje się ok. 3km od Piasków w stronę Krynicy Morskiej. Jest to fragment klifowy od strony Zalewu Wiślanego. Skarpa, nazywana zwyczajowo przez mieszkańców to niezwykle urokliwe miejsce widokowe, idealne również do sesji fotograficznych.

Wielbłądzi Garb

Najwyższe wzniesienie na Mierzei Wiślanej – Wielbłądzi Garb 42 m. n.p.m. pod Krynicą Morską. Wzdłuż drogi 501 znajduje się parking leśny, a dalej oznakowana ścieżka zakończona wieżą widokową.

Góra Pirata

Kolejne ciekawe miejsce przyrodnicze, nazwane przez mieszkańców Górą Pirata. Jest to wspaniały punkt widokowy i obserwacji ptaków. Choć niełatwo odnaleźć to miejsce, warto spróbować… Należy skierować się w dół a następnie w górę w stronę Zalewu Wiślanego na ostrym zakręcie drogi jakiś 1km przed leśniczówką jadąc w kierunku Krynicy Morskiej.

Stara latarnia w Piaskach

Latarnia Morska w Piaskach od lat nieczynna, pełni funkcję centrum obozowiska harcerzy, znajduje się w Lesie przy przecięciu drogi „Środkowej” i drogi prowadzącej na plażę przejściem nr. 5.

Krynica Morska

Znany kurort na Mierzei Wiślanej oddalony od Piasków ok. 13 km. W sezonie głośna i gwarna z licznymi atrakcjami turystycznymi. Polecamy odwiedzić Latarnię Morską z której rozpościera się przepiękny widok na Zalew Wiślany oraz Morze Bałtyckie, przystań pasażerską z portem Jachtowym, zabytkową ulicę Teleexpressu, a także pomnik pierwszych osadników. Znajduje się tu wiele atrakcji dla najmłodszych: wesołe miasteczko, park linowy, pole do gry w minigolfa, liczne place zabaw dmuchańce itp.

Frombork

Widziana z posesji naszego pensjonatu, tuż za wodami Zalewu Wiślanego Bazylika Archikatedralna WNMP i św. Andrzeja we Fromborku, wraz z muzeum Mikołaja Kopernika jest dostępna drogą wodną ok. 10km z Piasków (prywatne rejsy), bądź z przystani w Krynicy Morskiej (wodolot, statek wycieczkowy).
Atrakcja której nie trzeba polecać.

Rezerwat Kormoranów i Czapli Siwej

Znajdujący się w Kątach Rybackich rezerwat utworzony w 1957 roku, na powierzchni 102,5 ha. Celem ochrony kolonii lęgowych kormoranów i czapli siwych. Znajduje się tu ok. 11 tysięcy gniazd kormoranów, czyniąc to miejsce największym skupiskiem tych ptaków w Europie.